تبلیغات
دانلود جدید ترین کلیپ ها+عکس های فیسبوکی+سریال کم حجم - آیا به نظر شما خدمت سربازی خوب است؟

GOOGLE RANK

Page Rank

Page Rank

 
دانلود جدید ترین کلیپ ها+عکس های فیسبوکی+سریال کم حجم
نظرات شما باعث خوشحالی ماست
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
درباره وبلاگ


ایمیل برای تماس با وبسایت.weblogeto@yahoo.com

مدیر وبلاگ : m bf
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
بهترین استاد حقوق در گرایش جزادر دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی چه کسی است؟


» فلسفه سربازی و خدمت سربازی چیست. میگویند طراح خدمت سربازی رضاخان بودهاست؟ چرا باید دو سال از شیرین ترین دوران جوانی را با توجه به تحصیلات دانشگاهی در خدمت سربازی که بعضا بدون توجه به رشته تخصصی بنده است بگذرانم.آیا سند یا فضیلت خدمت سربازی در روایات وجود دارد؟


الف - فلسفه سربازی و خدمت سربازی:
      پرداختن به چرایی و ضرورت نظام وظیفه عمومی در کشور ما، نیازمند مراجعه به دیدگاه های قانونگذاران و بررسی نظرات موافقین و مخالفین آن می باشد؛ اما آنچه که در اینجا به اختصار می توان بیان داشت این است که اگر بخواهیم از دیدگاهی کلان به این مسأله نگاه کنیم از جهات متعدد دارای پشتوانه منطقی می باشد:
      1. اصولا مسأله تأمین امنیت برای هر کشور و جامعه ای از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و این مهم خصوصا با در نظر گرفتن مسائلی نظیر احتمال تهاجم نظامی بیگانگان، شورش های فراگیر مخالفین و...، جز با مشارکت و آمادگی عمومی تمامی اعضای جامعه میسر نمی باشد؛ مسلما کشوری از قدرت دفاعی بالا و آمادگی کامل در مقابل خطرات احتمالی برای حفظ کیان، هستی و ناموس خود برخوردار است که همیشه در پادگان ها و مراکز نظامی و انتظامی، نیروهای آماده دفاع حضور فعال و جدی داشته باشند. از این رو خدمت اجباری برای جوانان یک کشور علاوه بر این که می تواند در تهیه نیروی نظامی مورد نیاز یک کشور برای تأمین امنیت آن و جلوگیری از خطرات احتمالی و بالاخره کاستن از بودجه های بالای نظامی یک کشور مؤثر باشد، سبب می شود تا بعد از پایان خدمت سربازی نیز کشور از افرادی آموزش دیده و آشنا به اصول و روش های دفاعی و نظامی در مواقع نیاز برخوردار باشد. اهمیت این موضوع با در نظر گرفتن موقعیت حساس جغرافیایی و ژئوپلوتیکی کشور ما که در طول تاریخ همواره مورد هجوم نیروهای خارجی بود، به خوبی مشخص می شود.
      2. از سوی دیگر از منظر آموزه های دینی، همه مسلمانان موظف به کسب آمادگی دفاعی در مقابل هجوم احتمالی دشمنان هستند، چنانکه قرآن کریم می فرماید: «واعدوا لهم مااستطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عبدوالله وعدوکم» و مسلما یکی از آثار مثبت سربازی کسب آمادگی های نظامی و دفاعی برای اکثریت افراد کشور اسلامی ماست و در بازدارندگی از خطرات احتمالی از جانب دشمنان نقش مهمی ایفا می نماید. از این رو خدمت سربازی امری مقدس محسوب می شود و حضرت امام درباره آن می فرماید: «خدمت سربازی از عبادات اسلام است» و مقام معظم رهبری نیز می فرمایند: «خدمت وظیفه عمومی واقعا خدمت مقدسی است که در جنگ و صلح در صف اول نیازهای ملت و کشور قرار دارد».
      3. خدمت سربازی علاوه بر مسأله آمادگی دفاعی و ورزیدگی جسمانی جوانان، از نظر اجتماعی و فردی نیز می تواند آثار بسیار مثبتی برای جوانان داشته باشد، روحیه نظم، انضباط و اطاعت از قانون را به آنان آموخته و از عوامل مهم جامعه پذیری اعضای جامعه محسوب می گردد و در میزان آگاهی های سیاسی - اجتماعی و تقویت بینش سیاسی جوانان، مؤثر می باشد.
      4. این چنین نیست که خدمت سربازی مخصوص کشور ما باشد بلکه در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد. مثلا در کشور سوئیس تمامی اهالی موظف به خدمت سربازی هستند؛ بدین معنا که پس از گذرانیدن دوره آموزشی مقدماتی در سن 21 سالگی تا پنجاه سالگی این دوره ها تجدید می گردد. بدین ترتیب، همگی افراد کشور تا سن مذکور سرباز محسوب می شوند و در صورت فراخوانی به خدمت نیروهای مسلح در می آیند (سید محمد هاشمی، حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران، نشر دادگستر، 1380، ج 2، ص 347).
      5. شاید با نگاهی سطحی این چنین تصور کرد که خدمت سربازی باعث هدر رفتن دو سال از شیرین ترین دوران جوانی می شود ولی اگر با نگاهی عمیق و واقع بینانه خصوصا با توجه به نکات مثبتی که این دوران برای جوانان و جامعه دارد به این مسأله بنگریم به اهمیت و ضرورت آن پی می بریم. البته ما منکر این موضوع نیستیم که ممکن است برخی از روش ها و برنامه های موجود پیرامون سربازی دارای اشکالات و نواقصی باشد و بتوان با برنامه ریزی دقیق تر از جوانان به تناسب تخصص هایشان بهره جست، کما این که اقداماتی نیز انجام شده و یا در حال انجام است.
      
ب - تاریخچه دوران سربازی در ایران:
      به درستی اطلاع دقیقی موجود نیست که در چه زمانی سربازگیری برای جنگ های منظم موضوعیت یافته و آغاز گردیده است. می توان گفت تفکر سربازگیری در حدود 300 سال پیش از میلاد مسیح شروع شده است اما به خاطر موقعیت سیاسی و اجتماعی آن زمان این تفکر به مرحله عمل در نیامد وهمان اصول ابتدایی یعنی استخدام افراد مزدور و داوطلب شیوه های اولیه سربازگیری بوده است. سربازگیری در ایران که در طول تاریخ خود به نام های گوناگون (محافظ - گارد جاویدان - یاران فناناپذیر - قزلباش) خوانده شده تاریخچه بالنسبه طولانی دارد که ذکر تمام آن از حوصله این نگارش خارج است اما شرح مختصری از سربازگیری بر مبنای (بنیچه) که چندان قدمتی هم ندارد ضروری است.
      لغت «بنیچه» از کلمه (بن) به معنی اصل و ریشه مشتق شده است اما بهتر آن است که آن را مأخوذ از کلمه بنه به معنی جفت بدانیم که واحد تقسیم کشاورزی است و به مقدار زمین اطلاق می شود که با یک جفت گاو می توان آن را شخم زد و چون تقسیم بندی در دهات بر مبنای جفت گاو و زمین بوده است میزان این نوع مالیت را بر آن استوار نموده و به سبب این که مبنای سربازگیری قاعده ثابت و مشخص داشته باشد از این رویه استفاده شد. بدین ترتیب مقرر شد هر دو به تناسب و تعداد بنه و جفت دایر خود که بر همان اساس مالیات می پرداخت تعدادی هم سرباز بدهد و در این مورد تعیین گردید که از هر سرباز بدهد و در این مورد تعیین گردید که از هر 10 نفر اهل ده یکی به خدمت سربازی برود. علت هم این بوده است که در آن هنگام جمعیت ایران حدود 10 میلیون نفر بوده که از این عدد پنج میلیون را زن و از پنج میلیون نیمی را بچه ها و یک نیم میلیون را اعیان و اشراف و طبقه علما و روحانیون تشکیل داده بودند.
      سرانجام یک میلیون نفر مرد قابل خدمت سربازی باقی می ماند و چون احتیاجات در حدود یکصد هزار نفر بود مقرر گردید که از هر ده نفر مرد واجد شرایط خدمت فقط یک نفر که جوان تر، علاقه مند تر و باقواره تر بود به نام سرباز انتخاب گردد. البته تلاش می شد که سرباز خود دارای ملک و حشم باشد در غیر این صورت آن چند نفر دیگر که به سربازی نمی رفتند می بایست مبلغ صد تومان به طور سرشکن جمع آوری نموده و برای خرید ملک و باغ و حشم و یا در واقع برای ایجاد علاقه به سرباز تعیین می دادند. جالب است بدانیم که ملک و دارایی خریداری شده تا خاتمه خدمت در رهن دولت باقی می ماند تا بدین وسیله از فرار او جلوگیری کرده باشد و در صورت وارد آوردن ضرر و زیان به اسلحه و دیگر اموال دولتی وثیقه ای در دست دولت باشد. خدمت سربازی نمی توانستند با پول معاوضه نمایند و اگر سربازی مایل به خدمت نبود می توانست شخص دیگری را با پرداخت مبلغی به او برگزیند و این مبلغ بستگی به رضایت طرفین و طمع شخصی داشت که به خدمت می رفت.
      این روش تا سال 1300 هجری شمسی که ارتش منظم تری یافت برقرار بود. از ابتدای تشکیل ارتش، مسأله سربازگیری و نحوه احضار سربازان تغییر یافت و ضوابط جایگزین شد. در نخستین سازمان ارتش شعبه ای به نام (جدیدگیری) یا (سربازگیری) تأسیس شد. در سال 1301 شمسی موقتا مقرراتی هم براساس ضوابط قبلی برای سربازگیری وضع و به تصویب مجلس شورای ملی رسید تا قانون کامل تری موافق مقتضیات اوضاع و احوال زمان تهیه گردد.
      در سال 1304 شمسی اداره ای به نام (اداره کل احصائیه و سجل احوال) تشکیل شد. قانونی هم برای تعیین جمعیت حقیقی کشور و ثبت احوال آنها وضع و قانون (خدمت اجباری) نیز از تصویب دولت گذشت و شعبه سربازگیری نیز از 28 بهمن 1304 شمسی به (دایره خدمت اجباری) تبدیل و از سال 1305 تشکیلات دایره مذکور به (اداره نظام اجباری) ارتقاء یافت که از عناصر متشکل ارکان حزب بود.
      اداره نظام اجباری در 15 خرداد 1307 به اداره (نظام وظیفه عمومی) تغییر نام یافت و از این پس هر چند زمان گاهی تغییراتی در سازمان اداره و افزایش نواحی و حوزه ها روی می داد به نحوی که در سال 1313 تعداد نواحی و حوزه ها مستقلا مطابق سازمان لشکرهای 17 گانه به 17 منطقه سربازگیری تبدیل شد. مناطق و نواحی نظام وظیفه تا سال 1314 از نظر تشکیلات و امور فنی تابع اداره مرکزی (اداره نظام وظیفه عمومی) بودند ولی از آن تاریخ به بعد از نظر کادر سازمان جزء پادگان ها و از لحاظ کارهای فنی تابع اداره مرکزی باقی مانند.
      در سال 1335 امور سربازگیری از ارتش منتزع و به وزارت کشور واگذار شد اما اجرای قانون به علت عدم آمادگی وزارت کشور تا مهر ماه 1341 به تعویق افتاد و سرانجام از تاریخ 29 اسفند 1343 امور نظام وظیفه به ژاندارمری کل کشور محول گردید و در سال بعد هم لایحه قانونی انتقال افسران و درجه داران و اموال نظام وظیفه به وزارت کشور (ژاندارمری کشور) به تصویب مجلسین شورا و سنا رسید (10/3/1344) و از این تاریخ به بعد اداره کل مرکزی به نام (اداره وظیفه عمومی) خوانده شد.حال با توجه به نظر شما "پسران میباید به سربازی بروند یا خیر؟
نوع مطلب : مطالب اجتماعی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 9 فروردین 1392
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:46 ب.ظ
фитнес резинки
upowex фитнес резинки
резиновые петли
фитнес резинки киев
спортивная резина для фитнеса
دوشنبه 20 فروردین 1397 09:38 ب.ظ
The imperial crown of the Habsburg dynasty, inlaid with
rubies, pearls, diamonds and a large sapphire. Hyderabad Jewelers
also export the same.
یکشنبه 19 فروردین 1397 11:29 ب.ظ
Just to explain, we never ever at one point insulted your writing or
your training, nor did we ever accuse you of animal
cruelty.
یکشنبه 19 فروردین 1397 10:07 ق.ظ
They truly are remaining dough from day before.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 07:05 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
سه شنبه 14 فروردین 1397 07:27 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
سه شنبه 14 فروردین 1397 03:16 ب.ظ
Present prices for silver are at about $zero.18 per gram.
I've a number of knitting needles that I exploit for this function.
سه شنبه 14 فروردین 1397 02:25 ب.ظ
❈The Art Deco interval (1920-Thirties) ushered within the geometric shapes used
in cigarette instances, pendants, bracelets, and cocktail rings.
سه شنبه 14 فروردین 1397 09:58 ق.ظ
Have been taking little over a month.
یکشنبه 12 فروردین 1397 11:52 ب.ظ
Changes in the twenty-first century offer both opportunities and challenges for managers tasked with analyzing organizational behavior.
شنبه 1 مهر 1396 09:27 ب.ظ
Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?

My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
losing several weeks of hard work due to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:26 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts about آیا.
Regards
جمعه 6 مرداد 1396 10:48 ب.ظ
I'm really enjoying the design and layout
of your blog. It's a very easy on the eyes which makes it much
more pleasant for me to come here and visit more
often. Did you hire out a designer to create your
theme? Great work!
شنبه 31 تیر 1396 01:43 ب.ظ
Hello, after reading this amazing paragraph i am also
delighted to share my experience here with colleagues.
شنبه 13 خرداد 1396 10:43 ب.ظ
Hello there, You have done an excellent job.
I'll certainly digg it and personally recommend to my friends.

I am sure they'll be benefited from this web site.
دوشنبه 1 خرداد 1396 10:32 ب.ظ
Hi there mates, good piece of writing and fastidious
arguments commented here, I am truly enjoying by these.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:10 ق.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox
and now each time a comment is added I get three emails with the same
comment. Is there any way you can remove me from that service?
Many thanks!
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 06:40 ب.ظ
My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the expenses.

But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a number of websites
for about a year and am nervous about switching to another
platform. I have heard great things about blogengine.net.

Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
Any help would be greatly appreciated!
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 01:43 ق.ظ
I am really glad to read this website posts which includes plenty of
helpful information, thanks for providing these data.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:39 ب.ظ
I am not positive where you're getting your info, but great topic.
I needs to spend some time learning more or figuring out more.
Thanks for excellent info I was searching for this info for my mission.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 08:03 ق.ظ
Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.
Any feed-back would be greatly appreciated.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 11:41 ق.ظ
My brother suggested I might like this website. He was totally right.
This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!
دوشنبه 28 فروردین 1396 06:20 ب.ظ
I am extremely impressed together with your writing talents as well
as with the layout for your weblog. Is this a paid subject or did
you customize it yourself? Anyway stay up the nice high quality writing, it is uncommon to see
a nice weblog like this one today..
جمعه 25 فروردین 1396 03:11 ب.ظ
This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
Also, I have shared your website in my social networks!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 11:21 ق.ظ
Hi, i think that i noticed you visited my web site thus i came to go back the choose?.I'm trying to in finding issues to improve
my site!I guess its ok to make use of some of your ideas!!
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:03 ب.ظ
Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if
you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems
finding one? Thanks a lot!
جمعه 9 فروردین 1392 03:52 ب.ظ
تلف کردن عمره
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :